„Rutka”

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi
11 październik 2021
Okazja do przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze
Przedstawienie jest oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pt. „Rutka”. Powieść obsypana została wieloma nagrodami - w 2016 roku główną nagrodą polskiej sekcji IBBY, a w 2017 znalazła się na międzynarodowej liście „The White Ravens” – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie. 

Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. 

Joanna Fabicka w bardzo interesujący sposób zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Świat przedstawiony w spektaklu wyreżyserowanym przez Karolinę Maciejaszek jest więc zbudowany na zasadzie swoistego mappingu – na dzisiejszą topografię Łodzi nakładany jest widmowy obraz miasta z przeszłości. 

Teatralna opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia, które przecież dla dziecka, niezależnie od epoki, jest zawsze takim samym, trudnym uczuciem.
Fot. HAWA
Spektakl został zrealizowany w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im . Zbigniewa Raszewskiego. Zgodnie z założeniami projektu jego premiera i kilkadziesiąt spektakli zostały zagrane w placówkach edukacyjnych – w tym przypadku – celowo – znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce. Spektaklom towarzyszyły warsztaty, które odbywały się w realnych przestrzeniach, miejscach Łodzi, osadzonych w powieści i spektaklu. Istotą projektu było zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości oraz schyłkiem tamtego świata. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych (jako jego mieszkańców) stanowią pewne kontinuum. 

Jako dziecko lubiłam dotykać murów kamienic – zdawało mi się, że czuję jak oddychają. Zaglądałam w okna domów i zastanawiałam się, kto w nich wcześniej mieszkał. Jakie dzieci się tu bawiły, czyje stopy biegały po kocich łbach bałuckich uliczek? (…) Każde miejsce ma do opowiedzenia jakąś historię. Wystarczy tylko przyłożyć ucho i słuchać… – Joanna Fabicka

Transmisja w HD: 11 października, godz. 11.00 
Dla widzów od 10 lat 
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)
Spektakl został nagrodzony Grand Prix Festiwalu Mała Boska Komedia 2020, przyznanego przez dziecięco-młodzieżowe jury 

Spektakl został nagrodzony w 26. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz otrzymał wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka 

Nominacja do Plastrów Kultury 2020 w kategorii „Spektakl roku” 

Nominacja do Energii Kultury 2020 

Nagroda za scenografię dla Mariki Wojciechowskiej na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” 

Indywidualna nagroda aktorska dla Katarzyny Pałki na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” 

Indywidualna nagroda aktorska dla Teresy Kowalik na 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” 

Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Katarzyny Pałki na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 

Nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą dla Teresy Kowalik na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”

Adaptacja i reżyseria spektaklu: Karolina Maciejaszek 
Scenografia: Marika Wojciechowska
 Muzyka: Piotr Klimek 
Choreografia: Ewelina Ciszewska 

Obsada: Teresa Kowalik, Katarzyna Pałka, Wojciech Stagenalski, Maciej Kuczyński (muzyk) 

Premiera projektowa - szkolna - 27 września 2019 roku 
Premiera teatralna - 1 lutego 2020 roku
Aby wziąć udział w transmisji wystarczy skontaktować się z właściwym dla swojej miejscowości regionalnym koordynatorem iTeatru.  Lista kontaktowa dla poszczególnych regionów znajduje się TUTAJ.

Inne spektakle

31
maj2022
„Calineczka” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
„Calineczka” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach

Opowieść o dorastaniu i marzeniach, o poszukiwaniu własnej ścieżki i pragnieniu wolności

Zobacz więcej
12
maj2022
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach

Rzecz o walce dobra ze złem i poszukiwaniu utraconej Arkadii...

Zobacz więcej