„Bambusowa księżniczka”

Teatr Maska w Rzeszowie
30 marzec 2021
Jakie tajemnice skrywa piękna dziewczyna?
Pewnej nocy dawno, dawno temu w dalekiej Japonii w samym środku bambusowego lasu pojawiło się niezwykłe światełko. Wyglądało jak malutki księżyc, który nie wiedzieć czemu postanowił przenieść się z nieba na ziemię. Pewnie nikt by o tym nie wiedział, gdyby nie to, że tej samej nocy po lesie błądził pewien ubogi zbieracz bambusa. Choć znał las jak własną kieszeń, tej nocy po raz pierwszy w życiu nie mógł odnaleźć drogi do swojej wioski. Gdy zobaczył niezwykłą księżycową poświatę, poszedł w jej kierunku, by już po chwili przekonać się, że wydobywa się ona z jednej z roślin. Gdy ją ściął, w środku bambusowego pędu odkrył maleńkie dziecko. Zdumiał się bardzo, ale jeszcze bardziej ucieszył. Wraz z żoną od dawna marzyli o dziecku. Zagubiona wcześniej droga odnalazła się sama, kiedy z dziewczynką w ramionach biegł w stronę domu. 

Od tej chwili w życiu starego zbieracza bambusa i jego żony zapanowało szczęście i dobrobyt. Nazwali dziewczynkę Kaguya, co znaczy świecąca pięknym światłem, i traktowali jak własną córkę. Kaguya, tak jak bambus, rosła bardzo szybko i w  ciągu  kilku  miesięcy z dziecka zmieniła się w piękną dziewczynę. Wielu możnych i wpływowych zalotników, zachwyconych jej urodą, starało się o jej rękę. Nawet sam cesarz chciał, by została jego żoną. Kaguya skrywała jednak pewną tajemnicę… 

Zapraszamy na spektakl familijny z Dalekiego Wschodu, w którym pojawią się nie tylko niezwykła dziewczynka i jej opiekunowie, ale także smok, mityczna góra, wielka bitwa z niezwykłym wojskiem i wiele fascynujących przygód. Przedstawienie inspirowane japońską baśnią z początków okresu Heian (od 794 do 1185 roku), zostało przygotowane przez Noriyuki Sawę - twórcę pochodzącego z Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Premiera teatralna spektaklu odbyła się 24 września 2017 

Transmisja w HD: 30 marca godzina 9.00 
Czas trwania: 40 minut (bez przerwy) 

Spektakl dla widzów bez ograniczeń wiekowych
Fot. HaGa/Teatr Maska w Rzeszowie
Scenariusz: Noriyuki Sawa 
Tłumaczenie: Jacek Popławski 
Reżyseria i scenografia: Noriyuki Sawa 
Muzyka: Iga Eckert 
Asystent reżysera: Ewa Mrówczyńska 
Inspicjent: Ewa Wrona 
Realizacja światła: Mariusz Kozak 
Realizacja dźwięku: Dariusz Wilk 

Obsada: Staruszka, Dajtumito: Jadwiga Domka 
Kaguya: Anna Złomańczuk 
Naokonijaki: Kamila Olszewska 
Mikado, Kasekosi: Maciej Owczarek
Staruszek: Robert Luszowski

Zespół techniczny: Rafał Krzemiński, Bartłomiej Szafrański pracownia plastyczna: Andrzej Mach, Mariusz Haba, Piotr Karp, Marta Kawa, Zofia Kret, Marta Ożóg, Iwona Walicka, Anna Prędka 

Dyrektor: Monika Szela

Realizację spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Aby wziąć udział w transmisji wystarczy skontaktować się z właściwym dla swojej miejscowości regionalnym koordynatorem i Teatru.  Lista kontaktowa dla poszczególnych regionów znajduje się TUTAJ.

Inne spektakle

2
czerwiec2023
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu

Nawet jeśli masz problemy, musisz wierzyć w siebie

Zobacz więcej
21
kwiecień2023
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi

Opowieść o wojnie, o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni

Zobacz więcej