„Tristan i Izolda”

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku Białej
4 marzec 2020
Historia o miłości, której legenda sięga aż XII wieku. Inspiracja literacka dla twórców średniowiecznej literatury, ale również współczesnych, bo tę historię opowiadamy według scenariusza Marty Guśniowskiej.
Tristan i Izolda to adaptacja celtyckiej legendy o odwiecznej miłości, najbardziej archetypiczna miłosna opowieść, znana i powtarzana od wieków we wszystkich kręgach kulturowych. Historia pełna namiętności i zdrady inspiruje twórców nieprzerwanie do dziś, będąc podstawą wielu scenariuszy filmowych, a także słynnej opery Wagnera.

Na scenie Banialuki oglądamy ją we współczesnej interpretacji Petra Nosálka, znanego z pięknych, epickich realizacji klasycznych dzieł, w tym obsypanej nagrodami "Balladyny".

Czy dzieje wielkiego uczucia, rozegranego przed wiekami, zderzone z systemem wartości właściwym nowoczesnej publiczności, zachowają ponadczasowy, uniwersalny wymiar? Bogata, pełna odniesień i symboli rzeczywistość sceniczna przynosi obraz ogromnej miłości dwojga ludzi, która dotyka ich w okolicznościach nie pozwalających na szczęśliwe spełnienie. On – zaufany rycerz wielkiego Władcy, któremu wiezie oblubienicę, a Ona – przyrzeczona innemu. Przeznaczenia nie sposób oszukać, dlatego gorące uczucie staje się niszczycielską siłą. To la maladie, choroba miłości i nadziei, która niesie zgubę Zakochanym, ale i krzywdzi wszystkich wokół.

Każda z kobiet otaczających Tristana obdarzona jest symbolicznymi właściwościami – Izolda Jasnowłosa to miłość i namiętność, Izolda o Białych Dłoniach to macierzyństwo i opiekuńczość, a Brangien - unicestwienie i śmierć – które złożone tworzą jedność, nadającą ludzkiemu istnieniu sens i rytm.

Tristan i Izolda to widowisko urzekające wizualnie. Niezwykle staranna, wysmakowana kompozycja scen, plastyczna uroda obrazów, gra świateł, efektowne kostiumy i oryginalne pomysły scenograficzne kreują świat pociągający i niezwykły. Obecność multimediów pozwala stworzyć olśniewającą, wielowymiarową rzeczywistość. Widzów zaciekawią starannie przemyślane zabiegi scenograficzne, dzięki którym budowany jest monumentalny świat. Przy pomocy małej łódeczki, ustawionego na scenie małego zbiornika wodnego i użyciu nowoczesnych środków scenicznych, pozwalających zwielokrotnić go do działającego na wyobraźnię żywiołu, publiczność podróżuje z Tristanem po bezkresnych wodach oceanu...

Na uwagę zasługują wyraziste kreacje aktorskie. Znakomita obsada z intrygującym Tristanem (Ziemowit Ptaszkowski) i piękną Izoldą (Magdalena Obidowska) na czele gwarantują dużą dawkę emocji. Tristan i Izolda w Teatrze Banialuka to widowisko piękne i poruszające, pozwalające uwierzyć w baśń o takiej miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet śmierć.


Transmisja w HD: 4 marca godz. 11.30
Czas trwania: 1 h 30 min.
Spektakl dla widzów od 15 lat.
Fot. Agnieszka Morcinek-Kliś / Teatr Banialuka
Reżyseria: Petr Nosálek
Scenografia: Eva Farkašová
Muzyka: Piotr Klimek
Muzykę nagrali artyści w składzie: Mateusz Czarnowski (akordeon/lira korbowa/flety/dudy), Elżbieta Bogusz (cymbały/dulcymer), Tomasz Nawrocki (bębny/tamburyn), Piotr Klimek (psałterium, bębny)
Układ tańca: Krystian Olma
Autor: Marta Guśniowska wg Josepha Bédiera
Scenografia: Eva Farkašová
Obsada:
Lucyna Sypniewska
Magdalena Obidowska
Małgorzata Bulska
Radosław Sadowski
Ryszard Sypniewski
Władysław Aniszewski 
Włodzimierz Pohl
Ziemowit Ptaszkowski

Inne spektakle

2
czerwiec2023
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu

Nawet jeśli masz problemy, musisz wierzyć w siebie

Zobacz więcej
21
kwiecień2023
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi

Opowieść o wojnie, o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni

Zobacz więcej