„Tristan i Izolda”

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku Białej
4 marzec 2020
Historia o miłości, której legenda sięga aż XII wieku. Inspiracja literacka dla twórców średniowiecznej literatury, ale również współczesnych, bo tę historię opowiadamy według scenariusza Marty Guśniowskiej.
Tristan i Izolda to adaptacja celtyckiej legendy o odwiecznej miłości, najbardziej archetypiczna miłosna opowieść, znana i powtarzana od wieków we wszystkich kręgach kulturowych. Historia pełna namiętności i zdrady inspiruje twórców nieprzerwanie do dziś, będąc podstawą wielu scenariuszy filmowych, a także słynnej opery Wagnera.

Na scenie Banialuki oglądamy ją we współczesnej interpretacji Petra Nosálka, znanego z pięknych, epickich realizacji klasycznych dzieł, w tym obsypanej nagrodami "Balladyny".

Czy dzieje wielkiego uczucia, rozegranego przed wiekami, zderzone z systemem wartości właściwym nowoczesnej publiczności, zachowają ponadczasowy, uniwersalny wymiar? Bogata, pełna odniesień i symboli rzeczywistość sceniczna przynosi obraz ogromnej miłości dwojga ludzi, która dotyka ich w okolicznościach nie pozwalających na szczęśliwe spełnienie. On – zaufany rycerz wielkiego Władcy, któremu wiezie oblubienicę, a Ona – przyrzeczona innemu. Przeznaczenia nie sposób oszukać, dlatego gorące uczucie staje się niszczycielską siłą. To la maladie, choroba miłości i nadziei, która niesie zgubę Zakochanym, ale i krzywdzi wszystkich wokół.

Każda z kobiet otaczających Tristana obdarzona jest symbolicznymi właściwościami – Izolda Jasnowłosa to miłość i namiętność, Izolda o Białych Dłoniach to macierzyństwo i opiekuńczość, a Brangien - unicestwienie i śmierć – które złożone tworzą jedność, nadającą ludzkiemu istnieniu sens i rytm.

Tristan i Izolda to widowisko urzekające wizualnie. Niezwykle staranna, wysmakowana kompozycja scen, plastyczna uroda obrazów, gra świateł, efektowne kostiumy i oryginalne pomysły scenograficzne kreują świat pociągający i niezwykły. Obecność multimediów pozwala stworzyć olśniewającą, wielowymiarową rzeczywistość. Widzów zaciekawią starannie przemyślane zabiegi scenograficzne, dzięki którym budowany jest monumentalny świat. Przy pomocy małej łódeczki, ustawionego na scenie małego zbiornika wodnego i użyciu nowoczesnych środków scenicznych, pozwalających zwielokrotnić go do działającego na wyobraźnię żywiołu, publiczność podróżuje z Tristanem po bezkresnych wodach oceanu...

Na uwagę zasługują wyraziste kreacje aktorskie. Znakomita obsada z intrygującym Tristanem (Ziemowit Ptaszkowski) i piękną Izoldą (Magdalena Obidowska) na czele gwarantują dużą dawkę emocji. Tristan i Izolda w Teatrze Banialuka to widowisko piękne i poruszające, pozwalające uwierzyć w baśń o takiej miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet śmierć.


Transmisja w HD: 4 marca godz. 11.30
Czas trwania: 1 h 30 min.
Spektakl dla widzów od 15 lat.
Fot. Agnieszka Morcinek-Kliś / Teatr Banialuka
Reżyseria: Petr Nosálek
Scenografia: Eva Farkašová
Muzyka: Piotr Klimek
Muzykę nagrali artyści w składzie: Mateusz Czarnowski (akordeon/lira korbowa/flety/dudy), Elżbieta Bogusz (cymbały/dulcymer), Tomasz Nawrocki (bębny/tamburyn), Piotr Klimek (psałterium, bębny)
Układ tańca: Krystian Olma
Autor: Marta Guśniowska wg Josepha Bédiera
Scenografia: Eva Farkašová
Obsada:
Lucyna Sypniewska
Magdalena Obidowska
Małgorzata Bulska
Radosław Sadowski
Ryszard Sypniewski
Władysław Aniszewski 
Włodzimierz Pohl
Ziemowit Ptaszkowski

Inne spektakle

16
maj2020
Spektakl "O dwóch takich, co ukradli księżyc" dostępny na żądanie!
Spektakl "O dwóch takich, co ukradli księżyc" dostępny na żądanie!

Współczesna, pełna muzyki inscenizacja znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niesfornych braciach, zrealizowana przez łódzki Teatr Lalek Arlekin, przez miesiąc dostępna jest w iTeatrze oraz vod.tvp.pl.

Zobacz więcej
20
marzec2020
Co oglądać w przerwie między transmisjami spektali iTeatru?
Co oglądać w przerwie między transmisjami spektali iTeatru?

Zobacz spektakle dostępne jako vod! W każdej chwili.

Zobacz więcej