Roboty opowiadają o kosmosie i działających w nim siłach. Spektakl oparty o twórczość Stanisława Lema, który o przyszłości wiedział prawie wszystko.
Dwaj przyjaciele - roboty - wyruszają w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, na przykład elektronicznego poetę Elektrybałta czy maszynę, która robi wszystko na literę „n”.
Z „Bajek robotów” i podróży Klapaucjusza i Trurla dowiadujemy się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących - gwiazdach, planetach i czarnych dziurach - ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach, a także o poezji i… sztuce.
- Żadnych takich bzdur więcej nie będzie! Nie dopuszczę do marnowania wielkiego talentu! Albo zamawiasz uczciwe wiersze, albo na tym koniec!
- A cóż - to nie są uczciwe wiersze?... - zaczął Klapaucjusz.
- Nie! To jakieś łamigłówki, rebusy! Nie budowałem maszyny do idiotycznych krzyżówek! To zwykłe wyrobnictwo, a nie Wielka Sztuka! Proszę podać temat, może być dowolnie trudny...
Klapaucjusz myślał, myślał, wreszcie zmarszczył się i rzekł:
- Dobrze. Niech będzie o miłości i śmierci, ale wszystko to musi być wyrażone językiem wyższej matematyki, a zwłaszcza algebry tensorów. Może być również wyższa topologia i analiza.
„Cyberiada”, Stanisław Lem
W spektaklu mamy do czynienia z robotami, obiektami kinetycznymi i maszynami. Aktorzy wykorzystują animację oraz grają na thereminie – jedynym instrumencie, na którym gra się bez dotykania go.
Transmisja: 21 czerwca godz. 9:00
Spektakl dla widzów od lat 6
Czas trwania: 57 minut bez przerwy
Obsada:
Spektakl na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów" i „Cyberiada"
Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Muzyka: Andrzej Smolik
Asystent reżysera: Piotr Srebrowski
Obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński