„Chłopcy z Placu Broni”

Teatr Pinokio w Łodzi
13 kwiecień 2018
Wyjątkowa powieść Ferenca Molnara. O co dziś walczą Chłopcy z Placu Broni?
Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać dziecięcej wrażliwości, zabawy i radości.

Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności. W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

Realizacja spektaklu jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży 2017” oraz Urzędu Miasta Łodzi. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Transmisja: 13 kwietnia godz. 9.00
Spektakl dla widzów od lat 11.
Czas trwania: ok.60 min. + 15 min. przerwa + ok. 40 min. (1 h 55 min.)
Fot. HaWa/Teatr Pionokio w Łodzi
„Chłopcy z Placu Broni” na podstawie powieści Ferenca Molnara w przekładzie Tadeusza Olszańskiego
adaptacja – Martyna Lechman / Konrad Dworakowski
reżyseria – Konrad Dworakowski
scenografia – Marika Wojciechowska
muzyka – Piotr Klimek
konsultacje – Jacek Owczarek (ruch sceniczny), Stanisław Madej (akrobacje)
obsada – Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Małgorzata Pawluk (gościnnie), Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska, Mateusz Barta (gościnnie), Łukasz Batko, Maciej Cempura (gościnnie), Krzysztof Ciesielski, Piotr Michalczuk (gościnnie), Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma (gościnnie)

Inne spektakle

28
maj2021
„My psy” z Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi
„My psy” z Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi

O czym marzą psy i ludzie? Zapraszamy na niezwykły spektakl muzyczny, w którym problemy czworonogów ukazane są z perspektywy psa.

Zobacz więcej
29
kwiecień2021
„Kosmici” z Teatru Miniatura w Gdańsku
„Kosmici” z Teatru Miniatura w Gdańsku

Każdy z nas może mieć wpływ na przyszłość

Zobacz więcej