„Król Maciuś Pierwszy”

Teatr Banialuka z Bielska-Białej
23 luty 2018
Janusz Korczak o dziecięcej sile i samotności.
Adaptacja Konrada Dworakowskiego odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” to wyjątkowo plastyczna i piękna realizacja. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

Podobno ulubioną zabawą młodego Henryka Goldszmita (później znanego jako Janusz Korczak) było układanie klocków. Możliwości jakie stwarzają te proste bryły są niekończącą się pożywką dla wyobraźni i twórczego myślenia. I właśnie takie formy stały się podstawą scenografii autorstwa Mariki Wojciechowskiej. Animowane przez aktorów olbrzymie, minimalistyczne bryły przybierają rozmaite funkcje i w płynny sposób ilustrują kolejne wydarzenia. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafory i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców. Kiedy Maciuś zostaje Królem szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Rodzą się jednak pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci, w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?

Transmisja: 23 lutego o godz. 10.00
Spektakl dla widzów od lat 10
Czas trwania: 70 min.
Fot. Agnieszka Morcinek/Teatr Banialuka
Król Maciuś Pierwszy na motywach powieści Janusza Korczaka
adaptacja: Konrad Dworakowski
reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
ruch sceniczny: Anatoliy Ivanov
animacje wideo: Michał Zielony
aktorzy: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Mateusz Barta, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski oraz Piotr Tomaszewski jako Duch Ojca i Franek Ignatowski - głos dziecka

Inne spektakle

16
grudzień2021
„Skąd Mikołaj wie?” z Teatru Lalki i Aktora w Łomży
„Skąd Mikołaj wie?” z Teatru Lalki i Aktora w Łomży

Czasem warto tchnąć nowe życie w stare przedmioty...

Zobacz więcej
5
listopad2021
„Łysek z pokładu Idy” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
„Łysek z pokładu Idy” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach

Między pracującymi ze sobą ludźmi i zwierzętami rodzi się niezwykła więź...

Zobacz więcej