O projekcie

Jak wziąć udział w projekcie?

iTeatr TVP to możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych w najmniejszych nawet miejscowościach w Polsce.

Czym jest iTeatr dla szkół?
iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.

Po transmisji spektaklu „Calineczka” nauczyciele prowadzili z uczniami specjalne lekcje. Oto efekt jednej z nich.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce oglądają spektakl

Co można obejrzeć w iTeatrze?
Wśród teatrów, których spektakle na żywo transmitowane są i były do szkół znalazły się m.in.: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”, Teatr Muzyczny w Poznaniu z „Anią z Zielonego Wzgórza”, Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie z przedstawieniem „Stawiam na Tolka Banana”, Teatr Baj z Warszawy, Teatr Banialuka z Bielska-Białej, jak również teatry muzyczne i teatry lalek z Białegostoku, Olsztyna, Katowic, Wrocławia i wielu innych ważnych ośrodków teatralnych.
Poznaj pełen repertuar

Doceniamy też Waszą twórczość, czyli teatry uczniowskie!
Drugą teatralną aktywnością prowadzoną w ramach iTeatru jest konkurs Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych, w którym udział biorą spektakle realizowane przez samych uczniów. Przegląd wieńczy wielka Gala Internetowego Przeglądu TVP Teatrów Uczniowskich, będąca ukoronowaniem zarówno całego roku pracy nad dystrybucją spektakli do szkół jak również nagrodzeniem zwycięskich przedstawień uczniowskich, zgłoszonych do przeglądu. Gala to moment, gdy dzieci i młodzież, w których bakcyl teatralny został już zasiany, są nagradzane za ciężka pracę, jaką wykonały, realizując własne spektakle. To wyjątkowe wyróżnienie, które pokazuje, że traktujemy młodych odbiorców sztuki poważnie i wierzymy, że w dzisiejszych czasach dostępności technologii zainspirowani do działania młodzi widzowie potrafią stworzyć naprawdę wartościowe realizacje teatralne z jej pomocą. Zobacz laureatów poprzedniej edycji Internetowego PrzegląduDzięki partnerom projekt dla szkół jest bezpłatny
Projekt iTeatr TVP powstaje dzięki wsparciu sponsorów i partnerów. Tylko dzięki nim transmisje teatralne realizowane przez zespoły z Ośrodków Regionalnych Telewizji Polskiej mogą docierać do najdalszych zakątków Polski, a młodzi fani teatru otrzymują za swoje spektakle wartościowe nagrody, profesjonalne warsztaty teatralne oraz możliwość obejrzenia swojego dzieła w telewizji! Projekt na przestrzeni lat również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Teatralny, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich, kuratoria oświaty.

Jak wziąć udział w projekcie?
Zapraszamy szkoły, domy dziecka i inne ośrodki wspierające dzieci i młodzież do oglądania spektakli online. Aby wziąć udział w transmisjach należy zgłosić się do właściwego dla swojego regionu koordynatora regionalnego, który co miesiąc przekazywać będzie szczegółowe informacje na temat spektaklu, który będzie transmitowany na żywo oraz przesyłał co miesiąc generowane hasło dostępu, którym szkoła zaloguje się do transmisji. Skontaktuj się ze swoim koordynatorem regionalnym
Zapraszamy również teatry z całej Polski do zaprezentowania swojego repertuaru na wirtualnych deskach iTeatru. To sposób na dotarcie do naprawdę dużej widowni, szczególnie tej, która nie ma szans na regularny kontakt ze sztuka teatralną. iTeatr to teatr sięgający znaczenie dalej niż ostatnie rzędy teatralnych foteli.
Jakie wymagania trzeba spełnić i jak zalogować się do transmisji spektaklu na żywo