„Przygody Koziołka Matołka”

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
19 czerwiec 2017
Zaczynamy wakacje podróżą do... Pacanowa.
Postać Koziołka Matołka znają wszyscy – w końcu niewielu kozłom udało się wejść do panteonu ulubionych bohaterów dziecięcych i komiksowych. Najsłynniejszy z nich, stworzony przez Kornela Makuszyńskiego, który zapewnił mu garść szalonych, rymowanych przygód i rysownika Mariana Walentynowicza, który przyprawił mu charakterystyczną bródkę, smukłe rogi i ubrał w czerwone spodenki, sławę zdobył podejmując się dotarcia do Pacanowa. Bo przecież „w Pacanowie kozy kują…”, a kto nie chciałby być kurty na cztery nogi? Koziołek zatem rusza w wielki świat, a że jest postacią odrobinę naiwną, lekko niezdarną, życzliwą, lecz łatwowierną – szybko i sprawnie wpada w tarapaty. W tarapaty? Koziołka nic nie powstrzyma - nawet ucięta własna kozia głowa - przed odnalezieniem Pacanowa! Pełen wiary w dotarcie do koziej kuźni tarapaty nazwałby raczej przygodami na drodze w kierunku, do którego zmierza.

„Przygody Koziołka Matołka” na deskach Teatru Wybrzeże są niewiarygodne i szalone, a ich rozwojowi towarzyszy rysowana na bieżąco scenografia (wszak Koziołek z komiksu się wywodzi). Podczas jednej podróży Matołek jest i matołkiem i bohaterem, jest strachliwy i jest odważny, jest nierozważny, ale bywa lotny. Reżyser spektaklu Michał Derlatka powiedział o nim: „A jaką naukę, zapytacie, mamy wynieść z takiej bajki? Działajcie. Działając poznacie siebie samych. Może więc nie taki ten nasz Koziołek matołek? A dla dorosłych około koziołkowy cytat z Gombrowicza: Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz.”

Spektakl Teatru Wybrzeże to ciekawa teatralna przygoda zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Szczególnie dla takich, którzy tak, jak Zwycięzcy Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr, którzy zasiądą na jego widowni – działają!

Transmisja „Przygód Koziołka Matołka” 19 czerwca o godz. 12.00 zamknie rok szkolny i będzie ostatnią przed wakacjami prezentacją spektaklu na żywo w ramach projektu iTeatr TVP dla szkół. Po spektaklu widzowie zobaczą Galę IV Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr.
Czas trwania: 1:40 z przerwą
Spektakl dla widzów: od 6 lat w górę
Fot. Teatr Wybrzeże
Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
Reżyseria, inscenizacja i dramaturgia: Michał Derlatka
Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
Oprawa plastyczna: Maciej Salamon / Anna Dobrowodzka
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują: Piotr Chys (Koziołek Matołek), Małgorzata Oracz (Koza1 , Sędzia, Spadająca Gwiazda, Adam Małysz, Wyłupiaste Oko, Królik Tłusty, Baba W Niebieskiej Spódnicy, Pułkownik, Łabędź 1, Strażak, Człek Uczony, Lekarz, Ogrodnik, Wojciech K.), Anna Kociarz (Koza 2, Funkcjonariusz 1, Blondyna, Gwiazda, Piotr Żyła, Babcia Fik-Fikalska, Srebrna Strzała, Baba W Zielonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 2, Kominiarz, Przed Użyciem Zapoznaj Się Z Ulotką Dołączoną Do Opakowania Bądź Skontaktuj Się Z Lekarzem Lub Farmaceutą, Gdyż Każdy Lek Niewłaściwie Stosowany Zagraża Twojemu Życiu Lub Zdrowiu, Kupiec, Lis, Maciej K.), Piotr Witkowski (Kozioł, Funkcjonariusz 2, Szewc, Johnny, Wader, Telemarek, Czerwona Plandeka, Chłop W Czerwonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 3, Rzeźnik, Farmaceuta, Fryzjer) oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko (Rak).

Inne spektakle

31
grudzień2018
Nabór spektakli do Przeglądu trwa!
Nabór spektakli do Przeglądu trwa!

Do 31 grudnia 2018 czekamy na Wasze realizacje teatralne! Pokażcie nam swoje spektakle o wolności.

Zobacz więcej
11
październik2018
„Ony” Teatru Powszechnego w Łodzi
„Ony” Teatru Powszechnego w Łodzi

Wielopoziomowa baśń Marty Guśniowskiej, będąca podróżą w stronę spokoju, a może dorosłości...

Zobacz więcej