„Przygody Koziołka Matołka”

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
19 czerwiec 2017
Zaczynamy wakacje podróżą do... Pacanowa.
Postać Koziołka Matołka znają wszyscy – w końcu niewielu kozłom udało się wejść do panteonu ulubionych bohaterów dziecięcych i komiksowych. Najsłynniejszy z nich, stworzony przez Kornela Makuszyńskiego, który zapewnił mu garść szalonych, rymowanych przygód i rysownika Mariana Walentynowicza, który przyprawił mu charakterystyczną bródkę, smukłe rogi i ubrał w czerwone spodenki, sławę zdobył podejmując się dotarcia do Pacanowa. Bo przecież „w Pacanowie kozy kują…”, a kto nie chciałby być kurty na cztery nogi? Koziołek zatem rusza w wielki świat, a że jest postacią odrobinę naiwną, lekko niezdarną, życzliwą, lecz łatwowierną – szybko i sprawnie wpada w tarapaty. W tarapaty? Koziołka nic nie powstrzyma - nawet ucięta własna kozia głowa - przed odnalezieniem Pacanowa! Pełen wiary w dotarcie do koziej kuźni tarapaty nazwałby raczej przygodami na drodze w kierunku, do którego zmierza.

„Przygody Koziołka Matołka” na deskach Teatru Wybrzeże są niewiarygodne i szalone, a ich rozwojowi towarzyszy rysowana na bieżąco scenografia (wszak Koziołek z komiksu się wywodzi). Podczas jednej podróży Matołek jest i matołkiem i bohaterem, jest strachliwy i jest odważny, jest nierozważny, ale bywa lotny. Reżyser spektaklu Michał Derlatka powiedział o nim: „A jaką naukę, zapytacie, mamy wynieść z takiej bajki? Działajcie. Działając poznacie siebie samych. Może więc nie taki ten nasz Koziołek matołek? A dla dorosłych około koziołkowy cytat z Gombrowicza: Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz.”

Spektakl Teatru Wybrzeże to ciekawa teatralna przygoda zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Szczególnie dla takich, którzy tak, jak Zwycięzcy Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr, którzy zasiądą na jego widowni – działają!

Transmisja „Przygód Koziołka Matołka” 19 czerwca o godz. 12.00 zamknie rok szkolny i będzie ostatnią przed wakacjami prezentacją spektaklu na żywo w ramach projektu iTeatr TVP dla szkół. Po spektaklu widzowie zobaczą Galę IV Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr.
Czas trwania: 1:40 z przerwą
Spektakl dla widzów: od 6 lat w górę
Fot. Teatr Wybrzeże
Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
Reżyseria, inscenizacja i dramaturgia: Michał Derlatka
Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
Oprawa plastyczna: Maciej Salamon / Anna Dobrowodzka
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują: Piotr Chys (Koziołek Matołek), Małgorzata Oracz (Koza1 , Sędzia, Spadająca Gwiazda, Adam Małysz, Wyłupiaste Oko, Królik Tłusty, Baba W Niebieskiej Spódnicy, Pułkownik, Łabędź 1, Strażak, Człek Uczony, Lekarz, Ogrodnik, Wojciech K.), Anna Kociarz (Koza 2, Funkcjonariusz 1, Blondyna, Gwiazda, Piotr Żyła, Babcia Fik-Fikalska, Srebrna Strzała, Baba W Zielonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 2, Kominiarz, Przed Użyciem Zapoznaj Się Z Ulotką Dołączoną Do Opakowania Bądź Skontaktuj Się Z Lekarzem Lub Farmaceutą, Gdyż Każdy Lek Niewłaściwie Stosowany Zagraża Twojemu Życiu Lub Zdrowiu, Kupiec, Lis, Maciej K.), Piotr Witkowski (Kozioł, Funkcjonariusz 2, Szewc, Johnny, Wader, Telemarek, Czerwona Plandeka, Chłop W Czerwonej Spódnicy, Żołnierz, Łabędź 3, Rzeźnik, Farmaceuta, Fryzjer) oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko (Rak).

Inne spektakle

31
październik2018
Nabór spektakli do Przeglądu trwa!
Nabór spektakli do Przeglądu trwa!

Do 2 lipca czekamy na Wasze realizacje teatralne!

Zobacz więcej
21
czerwiec2018
„Bajki robotów” Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
„Bajki robotów” Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Roboty opowiadają o kosmosie i działających w nim siłach. Spektakl oparty o twórczość Stanisława Lema, który o przyszłości wiedział prawie wszystko.

Zobacz więcej