„Miłość do trzech pomarańczy”

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
23 maj 2017
Tego jeszcze nie było, czyli komedia dell’arte w iTeatrze!
Majowa transmisja iTeatru to wyjątkowa propozycja, jakiej nasi widzowie jeszcze nie mieli okazji poznać. Będzie to spektakl w formule, której do tej pory nie pokazywaliśmy – a mianowicie komedii dell’arte. Spektakl  katowickiego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum zatytułowany „Miłość do trzech pomarańczy” pokażemy na żywo z Katowic 23 maja o godz. 10.00.

Przed transmisją odbędzie się krótkie wprowadzenie reżysera spektaklu, które pozwoli widzom lepiej zrozumieć konwencję komedii dell’arte i dowiedzieć się nieco więcej o tej rzadko spotykanej formule, która od końca XVI do XVIII wieku była tak bardzo popularna w Europie.

Renata Chudecka, kierownik literacki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, o spektaklu: „Miłość do trzech pomarańczy” powstała na motywach baśni XVIII-wiecznego weneckiego dramaturga, Carla Gozziego. Jego tekst nie miał charakteru sztuki teatralnej; autor zostawił jedynie tzw. „Analisi riflessiva” („Analizę refleksyjną”), czyli zapis gotowego już przedstawienia, a raczej próbę opisu tego, co działo się na scenie w teatrze improwizacji. Na podstawie tego właśnie włoskiego dokumentu Zbigniew Głowacki napisał własną wersję.

Ta fantastyczna historia w inscenizacji katowickiego teatru jest propozycją właściwie familijną; adresowana do dzieci od 7 lat, cieszy w równym stopniu oczy i uszy dorosłych widzów. Wszak konwencja, do jakiej odwołują się twórcy przedstawienia – commedia dell’arte – jest jedną z atrakcyjniejszych form teatralnych. Spojrzenie na nią z podwójnego dystansu – czasowego i kulturowego – okazuje się bardzo zajmujące. Tym bardziej, że autor i zarazem reżyser z tradycją tej konwencji zetknął się bezpośrednio (ma za sobą kilkuletni epizod w słynnym rzymskim teatrze Nuova Opera dei Burattini).

Magiczne królestwo Karo, smutny hipochondryk, książę Tartaglia, którego nikt i nic nie potrafi rozśmieszyć, zła czarownica i dobry mag, podstępni dworzanie i zabawni słudzy, a do tego wszystkiego miłość, zazdrość i walka o władzę! Okazuje się, że te tematy nigdy nie tracą na aktualności. Dowcipna i nieco absurdalna fabuła (czary sprawiają, że bohater zakochuje się bez pamięci w trzech pomarańczach, które w dodatku z narażeniem życia musi odnaleźć!), zgrabna intryga, wartka, zaskakująca nagłymi zwrotami akcja i jak na commedię dell’arte przystało – wiele komicznych, wręcz groteskowych sytuacji i tzw. „lazzi”, które nadają całości rytm i tempo. Inscenizacja prezentowana podczas tegorocznej, XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE (2016) w nurcie towarzyszącym (Strefa Dziecka).

Transmisja 23 maja o godz. 10.00
Czas trwania: 65 minut bez przerwy
Spektakl dla dzieci od 7 lat w górę, również gimnazjalistów i licealistów.

fot. Tomasz Zakrzewski/Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach
MIŁOŚĆ DO TRZECH POMARAŃCZY (na motywach baśni Carla Gozziego)
autor i reżyser: Zbigniew Głowacki
scenografia: Eva Farkašová
muzyka: Bogdan Szczepański
ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
premiera: 28 maja 2016 (dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Inne spektakle

3
kwiecień2019
„Bromba w sieci” z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie
„Bromba w sieci” z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie

Kto pozna Brombę, polubi ją od razu!

Zobacz więcej
19
marzec2019
„Akademia Pana Kleksa” z Teatru Maska w Rzeszowie
„Akademia Pana Kleksa” z Teatru Maska w Rzeszowie

Czy nauka w szkole może być przyjemnością? W takiej niezwykłej szkole, jak Akademia Ambrożego Kleksa - oczywiście! Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...

Zobacz więcej