Wysoki poziom finałowej dziesiątki uczniowskich przedstawień teatralnych!

16.11.2014

Spośród ponad 60 spektakli zgłoszonych do II Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych jury wyłoniło finałową dziesiątkę. Kolejny internetowy przegląd uczniowskich grup teatralnych odbywa się pod hasłem „Mój dom. Moje Otoczenie. Moja Ojczyzna”. Zgłaszane propozycje musiały być własną twórczością uczniów.

-Chodziło nam o to, by uzyskać możliwie najbardziej autentyczny głos młodego pokolenia w ważnych dla niego sprawach, wyrażony w formie teatralnej. - mówi jeden z jurorów Wojciech Majcherek. -Bardzo pozytywnie zaskoczył nas szeroki zakres problematyki podejmowanej w zgłoszonych przedstawieniach. Bo poruszone w nich zostały naprawdę trudne tematy wyobcowania bohaterów z własnego środowiska – rodzinnego i szkolnego, różnego rodzaju kłopotów, jakie młodzi ludzie przeżywają.

W poszczególnych kategoriach do rywalizacji przystąpiło 13 zespołów ze szkół podstawowych, 16 – z gimnazjalnych, 12 – z ponadgimnazjalnych i 20 z domów kultury oraz innych placówek oświatowych.

W ścisłym finale znalazło się 10 spektakli. Po 3 przedstawienia w kategoriach: szkoła podstawowa i szkoła gimnazjalna oraz po 2 przedstawienia w kategoriach: szkoła ponadgimnazjalna i domy kultury oraz inne placówki oświatowe. Oto one (w kolejności tytuł przedstawienia, nazwa zespołu i skąd pochodzi):

Szkoły podstawowe
- „Biały wróbelek”, Zróbmy teatr ze Szkoły Podstawowej nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu,
- „Podaj dalej”, Mirotka ze Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym (lubuskie),
- „Telewizor”, Teatrzyk W kieszeni ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie (warmińsko- mazurskie).

Szkoły gimnazjalne
- „eRPeG”, Teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie,
- „Szkice z dzieciństwa moich pradziadków”, Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Radziemicach (małopolskie),
- „Wakacyjne spotkanie”, Bajareczki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dębowej Łące (kujawsko-pomorskie).

Szkoły ponadgimnazjalne
- „Falstart”, Szkolne Koło Teatralne z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
- „Ławka”, Grupa Pod Wiszącym Kotem z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.

Domy kultury i inne placówki oświatowe
- „Gniazdo”, Teatr puk-puk z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku (lubelskie),
- „Post czy karnawał”, Teatr Tara – bum z Rybnickiego Centrum Kultury (śląskie).

Zdaniem Marka Mikosa, przewodniczącego jury -ciekawe jest to, że wyróżnione spektakle pochodzą z różnych regionów kraju. Bardzo mnie cieszy, że tak wyszło, choć my, jurorzy w żaden sposób nie kierowaliśmy się kryterium geograficznym, tylko wybraliśmy to, co w zgodnej opinii było najciekawsze. Cieszy rozmaitość poetyk i oryginalność podejścia do tematu przewodniego Przeglądu.

Na wyższy poziom tegorocznych propozycji zwraca uwagę inny juror Zbigniew Dzięgiel: -Najważniejsze to zachowanie prostego, czystego myślenia, niepretensjonalność. Dowiadujemy się, jak młodzi ludzie myślą o tym co dla nich jest najistotniejsze. Warto podkreślić wartość wspólnej pracy i zabawy na scenie. To ma dużo większe znaczenie niż indywidualne predyspozycje młodych aktorów.

Wybór najlepszych z najlepszych w poszczególnych kategoriach będzie więc trudny. Tego zadania podjęła się kapituła jury ogólnopolskiego w niezwykle kompetentnym składzie.: Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Maciej Wojtyszko, Michał Walczak i Jan Dworak – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która mocno wspiera zarówno inicjatywę Przeglądu, jak i Internetowego Teatru TVP dla szkół.

Swój głos będą też mieli internauci, którzy już od dzisiaj do 30 listopada mogą zagłosować na swojego faworyta na stronie internetowej www.iteatr.tvp.pl.

Pełna lista laureatów ogłoszona zostanie, a nagrody wręczone podczas Gali finałowej, która rozpocznie się 7 grudnia o godz. 13 w krakowskim studiu telewizyjnym Łęg. Transmisja gali na żywo odbędzie się na antenach TVP 1 i TVP Regionalna, a także w Internecie na stronie www.iteatr.tvp.pl.

Partnerami Przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Orange. Koproducentem projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Aby móc wziąć udział w głosowaniu należy się zalogować na stronie Logowanie.

Czytaj także

„Błekitny Pies” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

„Błekitny Pies” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

Spektakl „Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu obejrzało ponad 27 tysiecy dzieci ze szkół w całej Polsce. Tak bawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach.

Zobacz więcej
„Wielka zagadka Misia Uszatka” w szkole w Wichowie

„Wielka zagadka Misia Uszatka” w szkole w Wichowie

„27 września dzieci z naszej szkoły dzięki udziałowi w projekcie Internetowy Teatr TVP dla szkół (iTeatr), mogły oglądać na żywo spektakl teatralny pt. „WIELKA ZAGADKA MISIA USZATKA” w wykonaniu Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Spektakl bardzo się uczniom podobał, ze względu na grę aktorską i piękną scenografię. To opowieść o tym, co w życiu najistotniejsze. To refleksja nad tym, co teraz, ukazana jako krzepiąca historia o przyjaźni i pomaganiu. Już czekamy na kolejny spektakl, który będzie już niebawem” – napisali do nas nauczyciele z Filialnej Szkoły Podstawowej w Wichowie w woj. lubuskim.
Zobaczcie jak dzieci przygotowywały się do „wizyty” w internetowym teatrze i jak się w nim bawiły.

Zobacz więcej
Maciej Wojtyszko zaprasza na spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka”

Maciej Wojtyszko zaprasza na spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka”

Zobacz więcej
Kielecki teatr zaprasza na spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”

Kielecki teatr zaprasza na spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”

Zobacz więcej